Створити ОСББ - це реально!

Створити ОСББ - це реально!

Якщо Ви є членом ініціативної групи по створенню ОСББ або звичайний мешканець багатоквартирного будинку, якому не байдужа доля власного помешкання, то Ви останнім часом не один раз чули виступи представників органів влади та громадських організацій з цього приводу.

Інформації з цього питання вже вдосталь. Але, як практично створити ОСББ? Чи варто його створювати взагалі, саме у Вашого будинку? Адже, один будинок побудований 20 років назад, а інший 50! В одному мешкають молоді і ініціативні громадяни, в іншому здебільшого пенсіонери! То що робити тоді?

Громадська організація "Захист прав і свобод громадян України" надає не тільки інформаційну підтримку, але й практичну допомогу. Наші юристи забезпечують надання практичної безкоштовної допомоги мешканцям Дніпровського та Дарницького району міста Києва з питань створення ОСББ. Крім надання консультацій з питань законодавства, наші фахівці проаналізують саме Вашу ситуацію і дадуть необхідні поради і безпосередньо практичну допомогу у спілкуванні з працівниками ЖЕКу, співробітниками місцевих органів державної влади.

Ми вже співпрацюємо з багатьма ініціативними групами мешканців та окремими громадянами, і дійсно можемо стверджувати, що юридичних та практичних тонкощів при створення ОСББ є досить велика кількість. А не дотримання всіх передбачених законом вимог, надасть змогу вашим опонентам оспорити Ваші дії у суді.

З питань отримання консультації щодо створення ОСББ пишіть нам на електронну пошту або телефонуйте.

Пам'ятайте, якщо ваші права порушуються ми завжди прийдемо на допомогу! Захист-Є!

Статут ОСББ має відповідати вимогам Закону про "Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" та Типовому статуту, затвердженому Мінрегіоном.

Для того, щоб допомогти при складанні статуту і врахувати особливості та потреби кожного ОСББ, пропонуємо вам коментований типовий статут ОСББ.

http://www.mdi.org.ua/files/file/OSBB/Model_Statute_HOA_Apr2016.pdf

Якщо у житловому будинку розташовано 3 чи більше квартир, він вважається багатоквартирним. Власники окремих квартир у багатоквартирних будинках є одночасно співвласниками спільного майна цих багатоквартирних будинків. Так визначено законодавством.

Згідно ч. 2 ст. 382 Цивільного кодексу України усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку.

За спільне майно кожен з власників квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку відповідає нарівні з іншими власниками квартир та нежитлових приміщень цього будинку.

Отже, кожен співвласник багатоквартирного будинку несе зобов’язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного й капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку.

Як мешканцям забезпечити експлуатацію свого багатоквартирного будинку, утримання і використання спільного майна?

Для цього законодавством передбачено 3 форми управління багатоквартирним будинком.

Лист Мінрегіону від 21.08.2015 р. конкретизує ці форми:

  • управління багатоквартирним будинком співвласниками;
  • управління багатоквартирним будинком управителем;
  • управління багатоквартирним будинком об’єднанням співвласників багатоквартирного будинку (асоціацією співвласників багатоквартирних будинків).

Важливо! Серед форм управління багатоквартирним будинком згідно нового законодавства немає ЖБК. Отже, мешканцям кооперативних будинків так само необхідно до 1 липня 2016 року визначитися з новою формою управління. Кожна з форм має свої переваги та недоліки.

Управління багатоквартирним будинком співвласниками шляхом зборів.

Мало хто говорить про те, що мешканці багатоквартирних будинків взагалі-то не зобов’язані створювати ОСББ (чи обирати собі управителя). Законодавством передбачена також можливість управління будинком без створення юридичної особи.

Збори співвласників – це менш формалізована форма управління, ніж ОСББ. До повноважень зборів співвласників належить прийняття рішень з усіх питань управління багатоквартирним будинком.

Але даний спосіб управління може бути прийнятним, скоріш, для невеликих будинків, де власники самостійно можуть утримувати свій будинок, власними силами забезпечуючи його та прибудинкову територію в належному стані.

Управління багатоквартирним будинком управителем.

За рішенням співвласників управління багатоквартирним будинком може бути передано управителю (управляючій компанії-юрособі або ФОП). Тут необхідно відрізняти добровільне передання управлінських функцій управителю та, по суті, примусове. Останнє застосовуватиметься у випадку, якщо до 1 липня 2016 року співвласники будинку не визначаться самі з однією з 3-х форм управління. Тоді управителя обиратиме орган місцевого самоврядування.

Управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору, який укладається строком на 1 рік. Вибір управителя самими власниками та призначення його кимось «згори», звичайно, що дуже відрізняються за своєю суттю. Тому в порівняльній таблиці виокремлені їх відмінності.

Управління багатоквартирним будинком об’єднанням співвласників багатоквартирного будинку (асоціацією співвласників багатоквартирних будинків).

Власники житлових та нежитлових приміщень для більш ефективного управління своїм багатоквартирним будинком та прибудинковою територією, а також для юридичного оформлення їхніх майнових прав на будинок та прибудинкову територію можуть створювати ОСББ – неприбуткову юридичну особу.

Важливо! ОСББ ні в якому разі не позбавляє Вас права на Вашу приватну власність (квартиру) та не стає власником будинку!

Яку форму управління багатоквартирним будинком обрати?

Шляхом проведення зборів та голосуванням співвласники будинку можуть визначитися з прийнятною для них формою управління. Як добре видно у кожної з форм є певні переваги та недоліки, але найкращою вбачається саме ОСББ.

Якщо до 1 липня 2016 року в багатоквартирному будинку не буде прийнято рішення про створення ОСББ, управління самими співвласниками чи обраним ними самостійно управителем, управління будинком здійснюватиме призначений органом місцевого самоврядування управитель. А корупцію, нажаль, в нашій країні не те що не перемогли, а навіть не почали перемагати.

Якщо мешканці будинку не готові ще відмовитися від тих, що раніше, комунальних підприємств, вони можуть створити ОСББ, але на певний час передати управлінські функції управителю. Звичайно, можливість створити ОСББ існуватиме і після 1 липня 2016 року, але мінімум рік доведеться жити з нав’язаним міською владою управителем. І не факт, що пізніше так легко буде його «позбутися», враховуючи постійні зміни в законодавстві.

Але яку все ж таки форму управління багатоквартирним будинком обрати – визначитися можете лише Ви самі та мешканці Вашого будинку, враховуючи всі індивідуальні нюанси.

НАШІ НОВИНИ

Зворотній звя’зок